3 listopada, zostały znowelizowane przepisy o dodatku węglowym. W czwartek została podpisana ustawa przez Prezydenta Andrzeja Dudę, która mną rozwiązać problem „jeden adres-jeden dodatek”.
Czy nowe rozwiązanie będzie dodatkowym obowiązkiem dla samorządowców?
Dotychczas, do dodatku węglowego, zgodnie z przepisami, na jeden adres przysługiwał jeden dodatek, niezależnie czy było więcej gospodarstw domowych oraz piecy do nich przynależnych, a wypłata tej zapomogi następowała w myśl zasady: kto pierwszy złożył wniosek, ten dostanie dofinansowanie. Tak sformułowany przepis, był bardzo krzywdzący dla wielu rodzin.
Dodatek węglowy po nowemu
W myśl znowelizowanej i obowiązującej już ustawy dodatek węglowy zostanie przyznany w drodze decyzji administracyjnej, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, w wyniku którego zostanie ustalone zamieszkanie, że pod jednym adresem, w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych wykorzystywane są przez te gospodarstwa oddzielne lub współdzielone źródła ciepła. Jeżeli w terminie do 30 listopada 2022r. nie będzie możliwe ustalenie oddzielnego adresu miejsca zamieszania dla poszczególnych gospodarstw domowych, to wójt, burmistrz lub prezydent zobowiązany jest do wypłaty dodatku. Zgodnie z nowymi przepisami wójt, burmistrz, prezydent będzie mógł przyznać dodatek węglowy na podstawie: posiadania informacji wskazujących, że osoba, która nie złożyła wniosku o wypłatę dodatku węglowego, spełnia warunki jego przyznania wynikające z ustawy(…)” – który to zapis zawarty jest w ww. ustawie.
Ustawa wprowadziła również zwiększenie budżetu na wypłatę tego świadczenia – z 11,5 mld zł do 13,5 mld złotych.
Przypomnijmy, dodatek węglowy jest jednorazowym świadczemniem pieniężnym w wysokości 3000 złotych, które to ma zrekompensować drastyczny wzrost cen tego surowca i zabezpieczyć najuboższych obywateli od ubóstwa energetycznego.