ITS Polska tworzy pierwsze w Polsce SmartCity Lab. Sektor publiczny, nauki i biznesu będzie w nim rozwijał innowacyjne technologie, takie jak m.in. inteligentny transport. Laboratorium powstanie w nowo wybudowanym Chełmskim Centrum Aktywności Gospodarczej, a docelowym środowiskiem testowym i produkcyjnym stanie się całe miasto Chełm.
SmartCity Lab jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą dla rozwoju nowych technologii w Polsce. Inteligentny transport to tylko jeden z projektów wpisujących się w koncepcję inteligentnego miasta. Chełmskie Centrum Aktywności Gospodarczej oraz cały obszar miasta Chełm staną się unikalnym środowiskiem wdrożeniowym dla startupów, oraz dla innych miast na przetestowanie nowych rozwiązań.
Laboratorium miejskie SmartCity Lab zaprasza do współpracy wszystkie ośrodki badawczo-rozwojowe, firmy oraz sektor publiczny. Założeniem jest bowiem, że każdy projekt będzie realizowany z udziałem tych trzech sektorów równocześnie.
mówi prezes ITS Polska i inicjator projektu dr inż. Marek Litwin.
Cieszę się i niezwykle doceniam to, że Chełm stał się partnerem i jednocześnie gospodarzem tak wartościowej inicjatywy gospodarczej. Wierzę, że realizowane w laboratorium projekty przyczynią się do rozwoju nowoczesnego rynku pracy, szczególnie dla młodych i kreatywnych osób oraz firm. Niewątpliwie wypromują również nasze miasto jako ośrodek, w którym można prowadzić innowacyjne projekty.
zaznacza Prezydent Miasta Chełm, Pan Jakub Banaszek.
Projekt realizowany jest przy współpracy z Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Chełmie. Prorektor ds. studenckich PANS w Chełmie dr Beata Fałda podkreśla:
Projekt SmartCity Lab to ciekawy sposób na włączenie studentów w realizację innowacji technologicznych. Zdobyte przez młodych ludzi, w trakcie realizacji projektu, doświadczenie praktyczne na pewno stanowić będzie istotną wartość dodaną w ich przyszłym wejściu na rynek pracy.
Wśród zainteresowanych współpracą są takie firmy, jak: Lenovo Poland, Hikvision Poland, PTV Group, Smart Factor czy A-STER.
Laboratorium miejskie SmartCity Lab to bardzo dobra propozycja dla wszystkich stron. Sektor biznesowy przy wsparciu nauki i samorządu będzie mógł zarówno zaprezentować swoje możliwości, jak i współtworzyć nowe rozwiązania przydatne dla miasta. Będzie to miejsce na testowanie wszelkich rozwiązań, a firmie Smart Factor pozwoli na szersze wykorzystanie danych przestrzennych.
mówi Tomasz Turczynowicz, prezes zarządu firmy Smart Factor.
Projekt zainauguruje konferencja „SmartCity Lab: Sektor publiczny, nauka i biznes dla rozwoju innowacji technologicznej w Polsce”, która odbędzie się 17 marca w Akademickim Centrum Współpracy Transgranicznej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. Początek konferencji o godzinie 10:00. Organizatorami są ITS Polska i PANS w Chełmie. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje Prezydent Miasta Chełm.