„Tokio. Opowieści z Dolnego Miasta” to tytuł najnowszej książki pochodzącego z Chełma pisarza Piotra Milewskiego. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Świat Książki.
– Jest to zbiór opowieści-reportaży opisujących nieznaną twarz japońskiej stolicy. Jest to również książka, w której opisana zostaje rola więzi w budowaniu lokalnych społeczności w metropolii – tłumaczy autor.
Tokio, jedna z największych i najbardziej dynamicznych metropolii na świecie ma wiele twarzy. Od samego początku, na przełomie XVI i XVII wieku, miasto podzielone było na dwie części: Shitamachi, czyli Dolne Miasto i Yamanote, czyli Miasto na Wzgórzach. To pierwsze było niewielkie, plebejskie i żywe, zamieszkiwali je rzemieślnicy, kupcy, tragarze, artyści i kurtyzany. To drugie – dostojne, przewidywalne i uporządkowane – było siedzibą arystokracji i duchownych buddyjskich. Choć dziś zatarły się granice między obiema częściami, mieszkańcy dawnego Dolnego Miasta wciąż zachowują pamięć i tradycje sprzed wieków.
Co stanowi o wyjątkowości Tokio na tle innych metropolii?
– Duszę Dolnego Miasta tworzą mieszkańcy. To oni, z własnej woli albo z przymusu, kontynuują tradycje, chronią przekazywane z pokolenia na pokolenie wiedzę, doświadczenia, relacje i zwyczaje. To oni tworzą to miasto i sprawiają, że nieustannie przeobrażając się, niezmiennie pozostaje ono sobą: wyjątkową, niepowtarzalną i niedającą się opisać w kilku słowach metropolią, która nieustannie umiera i się odradza, przepoczwarza się, trwa siłą myśli, woli, emocji, wspomnień i czynów- wyjaśnia Piotr Milewski.
Tokio poznajemy przez pryzmat mieszkańców. Spotykamy: drukarza, wytwórcę tofu, fryzjera bossa yakuzy, wróżbitę, kapłana buddyjskiego, bezdomnego. Co ich łączy? Wszyscy mieszkają w dawnym Dolnym Mieście.
W „Tokio. Opowieściach z Dolnego Miasta” Piotr Milewski zaprasza w podróż po Tokio, którego nie opisują przewodniki.
Piotr Milewski urodził się w 1975 roku w Chełmie. Studiował w Poznaniu, Wiedniu, Pasawie, Filadelfii, Sapporo i Otaru. Dziewięć lat spędził w Japonii.