Dołóż się do budowy hospicjum

Agnieszka Nowosad
2 min czytania

--- REKLAMA ----

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie wydało kalendarz na rok 2024. Kupując go można wesprzeć budowę stacjonarnego hospicjum w Nowinach.

To już tradycja. Stowarzyszenie od lat wydaje kalendarze, aby podreperować budżet. Pieniądze są wydawane na cele statutowe, czyli szeroko pojętą pomoc osobom chorym. Kilka lat rozpoczęto przygotowania do budowy Centrum Wsparcia Hospicyjno-Opiekuńczego w Nowinach koło Chełma. Na to przedsięwzięcia ma być właśnie przeznaczona cała pula pozyskana z kalendarzy.

- REKLAMA -

Wydawnictwo jest do nabycia m.in. w wybranych parafiach Chełma i okolic (Okszów, Czułczyce, Brzeżno, Żdżanne) oraz w biurze hospicjum przy ul. Starościńskiej 4 A. Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9 – 16 (tel. 82-564-50-11).

– Kalendarz na rok 2024 pokazuje jak będzie wyglądało Centrum Wsparcia Hospicyjno-Opiekuńczego w Nowinach – mówi Tadeusz Boniecki, prezes stowarzyszenia. – Oprócz stacjonarnego hospicjum w budynku znajdzie się również dzienny dom pobytu, centrum teleopieki środowiskowej, domowa opieka środowiskowa i środowiskowa wypożyczalnia sprzętu medycznego. Będą jedno i dwuosobowe pokoje mieszkalne przypominające domowe warunki oraz łazienki. Zaplanowaliśmy też gabinety lekarskie, pielęgniarskie i fizjoterapeutyczne, pokoje pobytu dziennego oraz pomieszczenia przeznaczone na różne zajęcia w ramach tzw. arteterapii, izolatki, pomieszczenia biurowe, magazynowe, salę konferencyjną, kaplicę, zaplecze dla personelu, szatnie itp. W tym wielofunkcyjnym obiekcie, przewidujemy też pomieszczenie przeznaczone do obsługi teleopieki, z której skorzystają osoby starsze i chore wyposażone w specjalne opaski z przyciskiem do wezwania pomocy w razie zagrożenia życia. Ośrodek jaki zamierzamy wybudować, będzie jedynym takim obiektem na terenach wiejskich służącym nie tylko jako hospicjum stacjonarne ale i integrującym lokalną społeczność wokół osób starszych i niepełnosprawnych. Centrum będzie też pełniło funkcję edukacyjną, prowadząc szkolenia i spotkania dla rodzin i opiekunów oraz wolontariuszy służących pomocą osobom nie radzącym sobie w rozwiązywaniu codziennych problemów życiowych towarzyszących chorobie i samotności.

Na chwile obecną szacunkowy koszt budowy całego obiektu to ponad 30 mln zł. Stowarzyszenie liczy na to, że 20 mln uda się pozyskać ze środków unijnych. 

Zobacz więcej

Komentarze