Te dziewczyny kochają zwierzęta i ich los nie jest im obojętny. Razem postanowiły zrobić coś, co poprawi świadomość społeczeństwa na temat bezdomności na czterech łapach.
– Chcemy uświadomić młodym ludziom ile jest bezdomnych zwierząt oraz pseudo hodowli, jak niepotrzebnie mnoży się zwierzęta oraz że sterylizacja zwierzaka jest bardzo potrzebna w tych czasach – mówi Eryka Psuja.
Jest ich siedem. Są uczennicami Technikum nr 1 w Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych w Chełmie. Są wrażliwe i bardzo chcą działać, bo nie zgadzają się na otaczającą ich rzeczywistość, dotyczącą bezdomnych zwierzaków. Nastolatki biorą udział w olimpiadzie pod nazwą ,,Zwolnieni z Teorii”. Ich główny cel to uświadamiać ludzi, jak powinna wyglądać nasza opieka nad zwierzętami.
– Nieprawidłowe traktowanie zwierząt domowych jak i bezdomnych jest problemem zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie. W społeczeństwie brakuje edukacji na temat zwierząt. W ramach projektu chcemy nauczać o potrzebach pupili, o ich prawidłowym traktowaniu i zachęcać do pomocy zwierzętom bezdomnym – podkreślają uczestniczki projektu.
Uważają, że młode osoby są przyszłością i to one w najbliższych latach będą szerzyły informacje na temat prawidłowego zachowania względem zwierząt.
– Biorę udział w tym projekcie, ponieważ dostrzegam jak wiele jest u nas bezdomnych zwierząt oraz jak społeczeństwo jest niedoinformowane w tym temacie i nieświadome skali problemu – mówi Natalia Bzyta.
W ramach projektu, jak zdradza Eryka Psuja, dziewczyny planują różnego rodzaju akcje promocyjne i zbiórki na realizację dalszych działań oraz na cele charytatywne. Chcą jak najlepiej wykonać swoje społeczne zadanie. Fundusze na realizację projektu uczestniczki projektu pozyskują np. z kiermaszów, ale również udało się zaangażować do współpracy kilku partnerów, którzy wspierają tę inicjatywę za darmo.
– To m. in. sklep Metro, który wykona nam koszulki z logo, drukarnia Print Revolution, od której mamy obiecane ulotki oraz hurtownia ELPLUS, zaopatrująca nas w materiały papiernicze – wylicza Agnieszka Świetlicka.
– Projekt społeczny to bardzo duże wyzwanie, dziewczyny poświęcają swój wolny czas i angażują się w coś, co nie przyniesie korzyści bezpośrednio im, lecz procentować będzie w całym społeczeństwie – podkreśla Agnieszka Malinowska, nauczycielka ZSBiG, opiekunka grupy. – Uczennice samodzielnie przechodzą wszystkie etapy olimpiady, kontaktują się z urzędami, sponsorami, firmami. Mają fantastyczne pomysły, które swoją pracą przekształcają w konkretne działania. Jestem pod wrażeniem tego, jak sobie radzą z realizacją wszystkich zadań. Rozwijają kompetencje, które są niezbędne w dorosłym życiu, a często zaniedbywane przy całym ogromie obowiązków i nauki – kreatywność, komunikacja, praca zespołowa, poczucie sprawstwa, empatia, rozwiązywanie problemów.
Projekt trwa do 23 kwietnia. Uczennice mają nadzieję, że ich praca i zaangażowanie nie pójdą na marne.
– Myślę, że będziemy z siebie dumne, że udało nam się zrobić coś pożytecznego dla społeczeństwa. Na pewno też nie poprzestaniemy na tym projekcie i w przyszłości zaangażujemy się w kolejne działania charytatywne! – przekonuje kierownik projektu Wiktoria Bolibok.