W trosce o pszczoły

Agnieszka Nowosad
1 min czytania

Pół miliona zł – to kwota, jaką dziewięć związków i stowarzyszeń pszczelarskich funkcjonujących na terenie województwa lubelskiego otrzymało w ramach otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych „Lubelskie dla pszczelarzy”.

Wśród oferentów jest m. in. Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie, który otrzymał dotację w wysokości 23 tys. 265 zł. Związki i stowarzyszenia, które otrzymały dotacje, mają czas do 30 czerwca na realizację zadania, czyli na zakup i dystrybucję węzy wśród lubelskich pszczelarzy.

Węza pszczela jest unikalnym dla pszczół szablonem z wytłoczonymi kształtami komórek plastra pszczelego, który pomaga pszczołom łatwiej odbudować komórki pszczele i zapewnić czystość w ulu. Wymiana plastrów gniazdowych pozwala na znaczne ograniczenie nagromadzania się patogenów, wzmacnia prawidłowe funkcjonowanie rodziny pszczelej, a także zwiększa jakość pszczół. Co ciekawe osiągnięcia naszego województwa w skali kraju są ogromne. Zajmujemy 1. miejsce w Polsce pod względem: produkcji miodu – ok. 3,4 tys. ton (dane jeszcze za rok 2022) oraz liczby rodzin pszczelich – ponad 296 tys. a także 2. miejsce w Polsce pod względem liczby pszczelarzy – 9822 i liczby pasiek zawodowych – 74.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze

O tym się mówi