Potrzebny cmentarz dla zwierząt

Agnieszka Nowosad
3 min czytania

--- REKLAMA ----

Radny Mariusz Kowalczuk złożył interpelację w sprawie utworzenia w mieście miejsca, gdzie właściciele małych zwierząt będą mogli legalnie pochować swoich pupili.

– Dla wielu osób pies, kot lub jakiekolwiek inne zwierzę domowe to prawdziwy przyjaciel, a nawet członek rodziny. Właściciele często nie wiedzą, co zrobić ze szczątkami swoich zwierząt, kiedy te odejdą. Dlatego bardzo często sami zakopują je chociażby w przydomowych ogródkach i w lasach – tłumaczy Kowalczuk. – Takie pochówki są nielegalne, gdyż przepisy prawa nie pozwalają na grzebanie zwierząt w tych miejscach. Właściciele mniej lub bardziej świadomie, łamią więc prawo, narażając się na ukaranie grzywną. Możliwa jest również utylizacja zwłok zwierzaka, co generuje koszty, ale jest wiele osób, którym taka forma nie odpowiada.

- REKLAMA -

Radny podkreśla, że pies czy kot, to domownik, członek rodziny, z którym właściciele przeżyli wspólnie czasami kilkanaście lat. Dlatego wiele osób nie potrafi tak po prostu pozostawić go w lecznicy, skąd zostanie wywieziony i zutylizowany.

– Dla tych ludzi godne pochowanie swojego pupila jest sprawą ważną, kierują się względami osobistymi, chcą zachować pamięć o przyjacielu i okazać mu należny szacunek. Dziś zwierzęta domowe pełnią ważną rolę w życiu człowieka – towarzyszą nam, często są jedynymi, wiernymi i darzącymi nas bezwarunkową miłością i przywiązaniem przyjaciółmi, szczególnie osób starszych i samotnych – argumentuje radny.

Kowalczuk zapewnia władze miasta, że mieszkańcy Chełma od lat czekają na realizację takiego przedsięwzięcia, o czym wielokrotnie informowali. To już kolejna interpelacja w tej sprawie Kowalczuka. Poprzednia pozostała bez rozstrzygnięcia.

Jak miałyby wyglądać miejsca pochówku? Mogłyby mieć symboliczny nagrobek ze zdjęciem imieniem i datą śmierci czworonożnego pupila. Można też zasadzić kwiaty i krzewy, aby uczcić pamięć zwierzęcia.

– Mam nadzieję, że władze miasta wyjdą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy dotychczas pozbawieni byli możliwości godnego i legalnego pochowania swojego przyjaciela. Mieszkańcy powinni mieć prawo wyboru między utylizacją a pochówkiem zwierzęcia w miejscu do tego przeznaczonym – podsumowuje Kowalczuk.

Na terenie naszego kraju jest wiele cmentarzy dla zwierząt. I tak np. na cmentarzu znajdującym się pod Rzeszowem opłata za miejsce indywidualne uzależniona jest od wagi zwierzaka i wynosi minimum od 200 zł do maksimum 500 zł.

Zobacz więcej

Komentarze

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze

O tym się mówi