Odnowią zabytkowy mur

Agnieszka Nowosad
1 min czytania

Usuną graffiti, zrekonstruują brakujące ubytki i stare malowidła. Miasto chce przeprowadzić renowację zabytkowego muru Adolfa Daumana przy ul. Kolejowej.

Obecnie fragment zabytkowego muru jest w niezbyt dobrym stanie, a to przecież dowód na jedną z ciekawych historii międzywojennego Chełma. Dlatego warto byłoby ocalić go w porę przed całkowitym zniszczeniem.

Adolf Dauman był właścicielem największego zakładu przemysłowego w dawnym Chełmie – Chełmskiej Rektyfikacji, czyli po prostu przemysłowej gorzelni. Zakład mieścił się przy ul. Kolejowej 27. Fragment muru, który ma być odnowiony, to element jego ogrodzenia.

Po wybuchu II wojny światowej fabryka Daumanów została przejęta przez Niemców, a po zakończeniu wojny przedsiębiorstwo zostało upaństwowione. Rodzina Daumanów zginęła podczas wojny.

Zakres renowacji obejmuje: usunięcie graffiti, rekonstrukcję zniszczonych cegieł, rekonstrukcję ubytków podmurówki oraz malowideł z czasów działania Zespołu fabryki likierów i wódek, a także położenie kostki wokół fragmentu ogrodzenia.

Na oferty wykonawców ratusz czeka do 24 kwietnia.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze

O tym się mówi