W dniach 11-12 lipca w Chełmie odbędą się obchody 81. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Wydarzenie jest organizowane przez Miasto Chełm oraz Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej w organizacji.
Uroczystości rozpoczną się w czwartek 11 lipca na odsłoniętym w ubiegłym roku Skwerze Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej. To tam, o godz. 12, dzięki współpracy z Oddziałowym Biurem Edukacji IPN w Lublinie otwarta zostanie wystawa pn. „Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945”.
Na 12 lipca zaplanowano natomiast szereg innych wydarzeń. Wszystko rozpocznie się od II Patriotycznego Biegu Pamięci Wołynia, który o godzinie 10 wystartuje sprzed siedziby Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej przy ul. Hrubieszowskiej 102. Podobnie jak przed rokiem, na uczestników czekać będą dwa dystanse – symboliczny o długości 1943 metrów, oraz bieg na 5 kilometrów.
O godz. 12 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, w bezpośrednim sąsiedztwie muzeum, odprawiona zostanie uroczysta msza w intencji ofiar rzezi wołyńskiej.
Następnie, o godz. 14.30 w Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się wernisaż wystawy, przygotowanej przez oddziałowe biuro edukacji IPN w Lublinie pt. Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego. Kwadrans później organizatorzy dokonają uroczystego otwarcie obchodów.
O godz. 15 rozpocznie się panel dyskusyjny pn. „Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego oraz I–II t. Dokumenty zbrodni Wołyńskiej”. Panelistami będą wybitni naukowcy: dr hab. Tadeusz Zych, dr hab. Edward Gigilewicz, dr Paweł Sokołowski i dr Leon Popek.
Pierwszy dzień obchodów zakończy uroczystość nadania osobom zasłużonym odznaczenia Krzyż Obrońców Wołynia.
Na zakończenie uroczystości zaplanowano plenerowy koncert Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego, który odbędzie się na terenie zielonym za budynkiem administracyjnym Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej przy ul. Hrubieszowskiej 102. Początek o godz 18. Muzycy wykonają Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta.
– W tym roku wydarzenie organizujemy wspólnie z Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Chełmie, czyli jednostką samorządową, której celem jest i będzie kultywowanie pamięci o tych dramatycznych wydarzeniach. Uważam, że jako Polacy jesteśmy to winni zarówno ofiarom, jak i ich rodzinom – mówi Jakub Banaszek, prezydent Chełma.