Za nami uroczysta gala, podczas której wręczone zostały tytuły oraz wyróżnienia dla osób zasłużonych dla Chełma.
Podczas wydarzenia poznaliśmy laureatów najważniejszych miejskich wyróżnień, czyli tytułów: Zasłużony dla Miasta Chełm, Ambasador Miasta Chełm oraz Chełmianin Roku.
Jako pierwsze wręczone zostały wyróżnienia dla Zasłużonych. W tym roku Kapituła przyznała dziesięć takich tytułów. Otrzymali je:
- Longin Bożeński – wiceprezydent Miasta Chełm w latach 1994-1998. Przez 30 lat pełnił wiele funkcji samorządowych, w tym m.in. przewodniczącego Rady Miasta Chełm. Współzałożyciel Chełmskiego Towarzystwa Naukowego.
- Romuald Dąbrowski – wieloletni działacz społeczny, instruktor sportowy, działacz Chełmskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, trener sekcji tenisa ziemnego.
- Śp. Jerzy Grosman – należał do najbardziej charyzmatycznych i zasłużonych postaci chełmskiego środowiska artystycznego. W sposób szczególny łączył pracę zawodową z aktywną działalnością społeczną i artystyczną. W latach 1959-1981 był scenografem i aktorem Teatru Ziemi Chełmskiej, kierownikiem sekcji plastycznej w Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Chełmskiej oraz członkiem PTTK, Towarzystwa Kultury Teatralnej i Towarzystwa Muzycznego w Chełmie. Od 1975 r., po utworzeniu Województwa Chełmskiego, Jerzy Grosman pracował do 1995 r. w Urzędzie Miasta Chełm na stanowisku kierownika Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej. Zmarł 27 grudnia 2024 roku.
- Wojciech Hetman – wybitny cukiernik. Założyciel cukierni „Hetman”, która od kilkudziesięciu lat funkcjonowała w Chełmie. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Posiada dwa certyfikaty Georgetown University w Waszyngtonie, które otrzymał za nowatorstwo i profil produkcji. Zaangażowany w działalność społeczną.
- Dariusz Jabłoński – zapaśnik w stylu klasycznym. W 2003 zdobył tytuł mistrza świata. Czterokrotnie stawał na podium mistrzostw Europy, w tym na najwyższym stopniu w 1997. Dziewięciokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski. Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Atlancie, Sydney i Atenach. Obecnie trener zapasów związany z klubem Cement-Gryf Chełm.
- Grażyna Kieres – wybitna nauczycielka historii, która wychowała liczne grono laureatów konkursów oraz olimpiad historycznych. Opiekun dziedzictwa II Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera w Chełmie. W przeszłości zaangażowana w działalność opozycyjną w ramach NSZZ Solidarność. Nadzwyczajny członek Światowej Organizacji Żołnierzy Armii Krajowej. Nadal zaangażowana w krzewienie myśli patriotycznej w Chełmie.
- Krystyna Mart – dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w latach 2007-2019. Autorka wielu publikacji naukowych. Wyróżniona medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Ks. Andrzej Sternik – ksiądz katolicki. Wyświęcony na kapłana 29 maja 1993 roku. Od lipca 2016 roku proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie. Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej.
- Śp. Tadeusz Ścibior – regionalista, artysta, malarz i fotograf. Uczestnik walk wrześniowych w 1939 roku. Podczas okupacji był czynnym członkiem Armii Krajowej. W 1945roku. na ochotnika zgłosił się do II Armii Wojska Polskiego, wyzwalał Warszawę i zdobywał Berlin. Po wojnie założył w Chełmie zakład fotograficzny Foto-Ścibior i poświęcił się rodzinie, twórczości artystycznej i działalności społecznej. Zmarł w 1999 roku.
- Śp. ks. Stanisław Tujak – ksiądz katolicki. Przez 50 lat posługiwał w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie jako wikariusz a później rezydent. Dobry duch parafii i całego miasta. Zmarł 11 listopada 2024 roku.
Kolejną kategorią, której laureatów ogłoszoną podczas sobotniego wieczoru był tytuł Ambasador Miasta Chełm. W tym roku przyznano go czterem laureatom, doceniając ich szczególne zasługi dla Miasta Chełm.
Wśród nagrodzonych są:
- Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego – jako organ administracji publicznej odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu polityki regionalnej, wspiera wszelkie wydarzenia organizowane w mieście Chełm regularnie angażując się w promocję Chełma. Nagrodę odebrał Marcin Szewczak, członek Zarządu Województwa Lubelskiego.
- prof. dr hab. Radosław Henryk Dobrowolski – profesor nauk o Ziemi, tytuł doktora zdobył w 1996 roku, habilitację w 2007, a profesurę w 2014 roku. Absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Gustawa Orlicz – Dreszera w Chełmie. Od 2020 roku pełni funkcję rektora Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. W listopadzie 2024 roku Rektor wraz z Prezydentem Miasta Chełm Jakubem Banaszkiem podpisali list intencyjny inicjujący utworzenie w Chełmie Centrum Kompetencji Europejskich.
- Mateusz Grzeszczuk – poeta, urodzony w Chełmie. Jest twórcą popularnego podcastu „Podróż bez paszportu”. Ukończył studia dziennikarskie na Katolickim Uniwersytecie Lubelski oraz nauki europejskie na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorem dwóch książek poetyckich: „ Z brakiem czasu” i „Anatomie”. Jego najnowsza książka nosi tytuł „Światy lękowe”.
- BHM Uniqe Interiors – BHM to firma z tradycjami, od lat produkująca wysokiej jakości wyposażenie wnętrz do obiektów takich jak: hotele, restauracje, statki wycieczkowe, biura, galerie handlowe, pensjonaty. Zasięg firmy, jej renoma, realizowane projekty, a także rozpoznawalność marki wpływa na promocję miasta Chełm w Polsce oraz na arenie międzynarodowej. Nagrodę odebrał prezes firmy – Janusz Bartoszuk.
Decyzją kapituły, w tym roku tytuł Chełmianina Roku otrzymał Grzegorz Głuch. Nagrodzony to kompozytor, dyrygent, autor tekstów, aranżer i producent muzyczny, wokalista, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i doświadczonych polskich twórców i animatorów muzyki gospel ostatnich trzydziestu lat.
Grzegorz Głuch zrealizował liczne koncerty telewizyjne, współpracuje także z największymi gwiazdami polskiej estrady. Jest specjalistą od aranżacji chórów podczas koncertów i nagrań telewizyjnych. W swoim dorobku posiada ponad 70 własnych, nagranych kompozycji i aż kilkaset opracowań piosenek, pieśni i hymnów zaaranżowanych w ciągu swojej pracy artystycznej.
Chełmianin Roku 2024 to również założyciel oraz lider zespołu i chóru Gospel Rain, powstałego w 1991 roku, jednego z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych zespołów gospel w Polsce. Od lat prowadzi w całym kraju warsztaty muzyczne. Na stałe dyryguje i prowadzi cztery chóry młodzieżowo – dorosłe i dziecięcy Chadek Gospel Kids. Choć nie jest chełmianinem z urodzenia i zamieszkania, to od 14 lat prowadzi zajęcia z dorosłym chórem gospel Chadek Gospel Choir, a od roku prowadzi również dziecięcy Chadek Gospel Kids, którego był pomysłodawcą i założycielem. Poza próbami, ogrom pracy wykonuje w zaciszu domowym przygotowując aranżacje piosenek, które chóry prezentują podczas przeróżnych koncertów, w tym charytatywnych.
Elementem, który wpisał się w mapę lokalnych artystycznych wydarzeń, jest również koncert z serii Kolędy Polskich Pokoleń w chełmskiej Bazylice, który również był pomysłem Grzegorza Głucha. Jak sam mawia – w Chełmie czuje się jak w domu i traktuje go jak drugi dom.
Podczas wydarzenia wręczony został również medal Marszałka Województwa Lubelskiego, który przyznano, za działalność społeczną i charytatywną Arturowi Juszczakowi. W imieniu marszałka wyróżnienie wręczył Zdzisław Szwed, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego.
Następnie przyszedł czas na podsumowanie roku kulturalnego w Chełmie. Widzowie mogli obejrzeć film w formie prezentacji prezentujący najważniejsze wydarzenia kulturalne w Niedźwiedzim Grodzie. Dodatkowo, prezydent Miasta Chełm złożył podziękowania dyrektorom jednostek, tj. Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza, Chełmski Dom Kultury, Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Sobotnia Gala była także okazją do otwarcia nowego rozdziału w kontaktach międzynarodowych Chełma. Zgromadzeni w sali widowiskowej Chełmskiego Domu Kultury byli świadkami podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Chełmem a miastem Kamieniec Podolski na Ukrainie.
Dokument parafowali Mer Miasta Kamieniec Podolski Mykhailo Positko oraz Prezydent Miasta Chełm Jakub Banaszek. Zawarcie umowy partnerskiej to efekt wcześniejszej decyzji radnych Rady Miasta Chełm, którzy przyjęli uchwałę uprawniającą władze miasta do nawiązania współpracy z Kamieńcem Podolskim.
Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród laureatom nagrodzonym w Plebiscycie Nowego Tygodnia na Sportowca Roku Ziemi Chełmskiej roku 2024.
Tytuły przyznano:
Sportowiec Roku 2024:
1. Julia Szeremeta (Paco Lublin, wychowanka MKS II LO Chełm)
2. Jay Blankenau (ChKS Chełm)
3. Anhelina Łysak (Cement Gryf Chełm)
4. Wiktoria Gajosz (Tomasovia Tomaszów Lubelski, wychowanka MKS Agros Chełm)
5. Krystian Mroczek (Chełmianka Chełm)
Trener Roku 2024 – Krzysztof Andrzejewski (ChKS Chełm)
Odkrycie Roku 2024 – Alicja Nowosad (Cement Gryf Chełm)
Podsumowaniem wydarzenia był koncert Anny-Marii Jopek.