Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na wielkie sobotnie zwiedzanie wszystkich dostępnych wystaw. 17 maja o godzinie 17 rozpocznie się w Chełmie Noc Muzeów.
Z okazji Nocy Muzeów w chełmskim muzeum będziemy mieć nową odsłonę wystawy sakralnej, prezentującej zabytki ze zbiorów placówki. Wśród nich m.in. kilka ikon pozyskanych z Urzędu Celnego, pokazywanych po raz pierwszy. Wystawa „W blasku Świętości” będzie czynna od 17 maja w salach muzeum przy ul. Lubelskiej 55.
Nie lada gratka czeka na miłośników numizmatyki! O godz. 18.30 w salach muzeum przy ul. Lubelskiej 56A odbędzie się wernisaż wystawy, prezentującej nabytki Gabinetu Numizmatycznego – jest to głównie przekaz z Narodowego Banku Polskiego monet kolekcjonerskich, których nie zobaczymy w powszechnym obiegu.
Kolejną atrakcją są warsztaty arteterapeutyczne. Podzielone będą na trzy bloki, i odbywać się będą w dwóch lokalizacjach. Pierwszy blok przeznaczony jest dla najmłodszych – dzieci z rodzicami. Zajęcia odbywać się będą przy ul. Lubelskiej 57 od godziny 17. Przygotowane będą stanowiska pracy, do których będzie można podchodzić rotacyjnie – tworzyć swoją pracę i odchodzić, zwalniając miejsce kolejnym uczestnikom.
Po warsztatach dla maluszków i po krótkiej przerwie technicznej odbędzie się wspólne tworzenie obrazu Chełma w technice Zentangle – każdy będzie mógł mieć wkład w stworzenie tej niesamowitej pamiątki. Ostatnim punktem warsztatów będą zajęcia dla starszych – młodzieży, dorosłych i seniorów, w budynku przy ul. Św. Mikołaja 4 – tam od godziny 21:30 odbędą się warsztaty tworzenia prac w technice neurografiki.
O godz. 20.30 w kaplicy św. Mikołaja akcent muzyczny tegorocznej Nocy Muzeów. Wystąpią Anna Bobruś-śpiew i Jurek Wawryniuk-gitara. Lokalni artyści z pewnością stworzą niepowtarzalny nastrój i sprawią, że ten wieczór naprawdę będzie wyjątkowy.
Ponadto w kaplicy Św. Mikołaja o godz. 17 rozpocznie się potkanie z prof. dr hab. Andrzejem Buko, autorem książki „Chełm przedlokacyjny. Na styku kultur i cywilizacji”. Prof. Buko odegrał ogromną rolę w badaniach archeologicznych prowadzonych na terenie Chełma, przyczyniając się do lepszego poznania jego średniowiecznych dziejów. Szczególnie ważne były jego prace w Stołpiu, gdzie prowadził badania monumentalnej, kamiennej wieży datowanej na XII wiek. Dzięki jego zaangażowaniu obiekt ten został naukowo zinterpretowany jako wyjątkowy przykład architektury sakralno-obronnej o niejasnej, lecz fascynującej genezie, łączonej m.in. z wpływami bizantyjsko-ruskimi. Drugim istotnym miejscem związanym z działalnością prof. Buko była Górka Chełmska – teren dawnego grodu i zespołu katedralnego. Jego badania odsłoniły ślady monumentalnej architektury murowanej z czasów księcia Daniela Romanowicza i rzuciły nowe światło na rangę Chełma jako jednego z ważniejszych ośrodków politycznych i religijnych w XIII wieku. Dzięki pracy prof. Buko Chełm i jego okolice znalazły się w centrum zainteresowania polskiej i europejskiej mediewistyki. Jego badania znacząco wpłynęły na współczesne postrzeganie pogranicza polsko-ruskiego w średniowieczu oraz na rozumienie roli Chełma jako wielokulturowego i wielowyznaniowego centrum regionu.Z kolei przy Lubelskiej 55 o godz. 19.30 odbędzie się spotkanie z Arkadiuszem Karapudą, autorem wystawy „Wi(e)dzieć”. Przy Lubelskiej 57 natomiast o godz. 21 odbędzie się wykład dr hab. prof. ucz. Ignacego Kitowskiego „Żołna Merops apiaster – piękny i ekspansywny przybysz z południa Europy”.

Wystawy stałe i czasowe:
Lubelska 55
W blasku świętości. Sztuka sakralna ze zbiorów MZCH
Arkadiusz Karapuda Wi(e)dzieć
Dzieło złożone. Artyści Galerii 72
Lubelska 57
Chełm jest jego imię… Dzieje miasta od X do XX wieku
Skarby przyrody
Lubelska 56a
Nabytki Gabinetu Numizmatycznego
Powrót do przeszłości. Dzieje tradycyjnej kultury regionu chełmskiego
Św. Mikołaja 4
Zenon Waśniewski 1891-1945. W 80. rocznicę śmierci Artysty
Reformacka 27 (w godz. 18:00-20:00)
Chełmska bezpieka i jej ofiary