Przejście graniczne w Chełmie? TIRy paraliżują ruch

Kornel
2 min czytania

--- REKLAMA ----

Kolejny weekend jadący trasą nr 12 Chełm-Lublin muszą liczyć się z utrudnieniami na trasie. Powód? Weekendowe spiętrzenie ruchu twierdzi nadkomisarz Marzena Siemieniuk z Izby Administracji Skarbowej.

- REKLAMA -

-Nastąpiło odwrócenie kolejki, która wcześniej sięgała kilkudziesięciu kilometrów po stronie ukraińskiej. Te samochody, które wjechały przez przejście do Unii Europejskiej w tym momencie wracają. Po drugiej stronie są teraz stosunkowo niewielkie kolejki. Przejścia lądowe przejęły część ruchu z portów morskich i nie są z gliny i przy wzmożonym ruchu powstają takie kolejki. Aby zwiększyć przepustowość przejścia ruch osobowy z końcem czerwca został przekierowany na inne przejścia. Na powrót w stronę Ukrainy oczekuje około 3% pustych ciężarówek. Pojazdy z towarem wydłużają czas odprawy. Na dni weekendowe nie jest zmniejszana obsada służb granicznych – mówi Siemieniuk.

Na wszystkich przejściach prowadzących odprawę pojazdów ciężarowych jest zwiększony ruch. Nie dawno miał miejsce protest, który był spowodowany wielkimi kolejkami po stronie ukraińskiej. Część postulatów udało się wynegocjować, ale jak widać problem powrócił po drugiej stronie granicy.

Tak, pracują. I jedna i druga strona tak pracują. Jak jedziesz do Polski to Polacy. Jak do Ukrainy to Ukraińcy. Nie prawda, że to są powroty ciężarówek, które wjechały z Ukrainy do Polski. Na wszystkich przejściach jest taka sama sytuacja – twierdzi Vitalii – kierowca ciężarówki. Na pytanie co może poprawić sytuację stwierdził: – od 1 października miało wejść nowe oprogramowanie do wspólnych odpraw, ale mimo to nic nie dzieje się szybciej. To nie prawda co podają służby, że kolejka jest na 40 godzin. Jest na przynajmniej 60 godzin.

Inni kierowcy nie chcą rozmawiać, bo jak twierdzą każdy sprzeciw i wyrażenie swojej opinii na temat tempa odpraw spotyka się ze strony polskich służb groźbą mandatu. Pan Artur, który pracuje u polskiego przewoźnika nie chciał komentować sytuacji. Jedynie rzucił, że trzeba samemu pojechać na granicę i zobaczyć jak pracują służby celne, a wtedy znajdziemy odpowiedź skąd biorą się kolejki.

Zobacz więcej

Komentarze

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *