Wraz z organizatorami wydarzenia zapraszamy na promocję kolejnego tomu „Rocznika Chełmskiego”. W wydawnictwie przeczytamy m. in. o sensacyjnych wynikach badań archeologicznych prowadzonych na ulicy Przechodniej.
To już 27. tom rocznika wydany wspólnie przez Stowarzyszenie Rocznik Chełmski, Chełmską Bibliotekę Publiczną, Muzeum Ziemi Chełmskiej oraz Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Chełmie. Promocja wydawnictwa odbędzie się w Chełmskiej Bibliotece Publicznej 26 stycznia o godz. 17.
Na rocznik składają się artykuły tematycznie związane z Chełmem i regionem, które przedstawiają środowisko przyrodnicze, życie społeczne, historyczne i kulturalne. Pomiędzy nimi zamieszczone są zdjęcia z jubileuszu 60-lecia pracy twórczej Zbigniewa W. Okonia.
W periodyku przeczytamy m.in. o nowych źródła archeologicznych do badań Działów Grabowieckich autorstwa Jerzego Libery, o historii powstania miejscowości Malinówka, którą prezentuje Ilona Sawicka, o życiu i twórczości Władysława i Wandy Uklejów autorstwa Krystyny Mart, czy o parafiach prawosławnych w międzywojennym powiecie chełmskim Krzysztofa Grzesiaka.
Archeolog Stanisław Gołub prezentuje sensacyjne wstępne wyniki badań archeologicznych na ulicy Przechodniej w Chełmie, Andrzej Bronicki przedstawia rodzinne wspomnienia kresowe, a Zofia Stankiewicz pisze o działalności środowiskowego domu samopomocy w Chełmie w latach 1997–2018.
W dziale „Z Żałobnej karty” zostało zamieszczone pożegnanie Leszka Piątkowskiego oraz Jana Lewandowskiego napisane przez Zygmunta Gardzińskiego. Ponadto w Roczniku opublikowano recenzje autorstwa Pawła Kiernikowskiego. Publikację kończy kronika wydarzeń.
Najnowsze wydanie Rocznika można kupić w siedzibie biblioteki, muzeum chełmskiego i informacji turystycznej.