Grupa uczniów z Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych w ramach projektu Zwolnieni z Teorii pomaga bezdomnym kotom. Chcą uwrażliwić społeczeństwo na ten problem i pokazać jak można pomagać.
„Zwolnieni z teorii” to olimpiada, która polega na zrealizowaniu projektu społecznego. Najważniejszy jest fakt, że projekt w całości realizowany jest tylko i wyłącznie przez młodzież. Uczniowie przechodzą kolejne etapy olimpiady (inicjacja, planowanie, realizacja, zakończenie), uczą się samodzielności i odpowiedzialności, współpracują w zespole, muszą zarządzać swoim czasem, budżetem. Nauczyciel jest opiekunem projektu, ale nie jego uczestnikiem. Może jedynie motywować i wspierać młodzież, pomagać w przypadku ewentualnych konfliktów.
– Jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem tego jak uczniowie radzą sobie z realizacją projektu – samodzielnie muszą rozplanować zadania, podzielić między siebie obowiązki, ustalić harmonogram działań, napisać pisma do sponsorów, szkół, urzędów. Poświęcają na to swój wolny czas, spotykają się po szkole, szukają potrzebnych informacji, kontaktują ze specjalistami. Jestem dumna z młodzieży, bo niejeden dorosły nie sprostałby takiemu wyzwaniu – podkreśla opiekunka grupy Agnieszka Malinowska.
Hasło projektu brzmi: Buduj z nami przyszłość zwierząt. 9-osoba grupa uczniów Budowlanki będzie uczyć, przypominać i proponować jak rozwiązać, czy chociaż zminimalizować, problem zwierząt bezdomnych, a także problem niewłaściwej opieki nad zwierzętami domowymi.
– Sama inicjatywa projektu powstawała dzięki pani Agnieszce Malinowskiej, która zachęciła nas do działania. Plan, aby pomagać zwierzętom powstał na wspólnym spotkaniu – mówi Izabela Stasiak. – Zastanawialiśmy się w jaki sposób przekazać innym, jak poprawnie traktować zwierzęta i troszczyć się o nie. Wpadliśmy na pomysł warsztatów. Zauważając problem bezdomności kotów, postanowiliśmy, że będziemy budować budy, miejsce do życia porzuconych futrzaków.
Zdaniem młodzieży w społeczeństwie brakuje edukacji na temat zwierząt. Dlatego właśnie w ramach projektu chcą nauczać o potrzebach pupili, o ich prawidłowym traktowaniu i zachęcać do pomocy zwierzętom bezdomnym.
– Przyszłość zwierząt to coś bardzo ważnego, jeśli chodzi o naturę jak i o nasz cel. Chcemy pomóc bezdomnym zwierzętom poradzić sobie w miejskich warunkach, które nie są ich naturalnym środowiskiem. Tym samym budujemy ich przyszłość, dając im schronienia przed pogodą oraz innymi zagrożeniami – podkreśla Patrycja Kwiatkowska.
Jak podkreśla Adrianna Greczkowska ważną częścią projektu są warsztaty, podczas których wraz z dziećmi budować będą budy dla bezdomnych zwierząt oraz dowozić do nich karmę za pieniądze, które uda się zdobyć za pomocą zbiórki.
– Chcemy, aby młodsze pokolenie poprzez udział w warsztatach zaczęło rozwijać kreatywność oraz posiadało większą chęć pomocy – dodaje uczennica.
Co chcą osiągnąć poprzez realizację tego przedsięwzięcia?
– Oczekujemy poprawy jakości życia kotów, które zostały porzucone. Pragniemy aby problem ten został zauważony i więcej osób zaangażowało się w pomoc zwierzętom. Przede wszystkim liczymy, że uczestnicy zajęć widząc te działania sami kiedyś zaangażują się i zaczną bezinteresownie pomagać – mówi Zuzanna Różańska.
W projekt zaangażowanych jest zaledwie dziewięć osób. Na stronie pomagam.pl można wesprzeć ich działania finansowo, zbiórka pod hasłem Projekt zwolnieni z teorii. Koty.
– Pomagają nam także: pani Agnieszka Malinowska, która jest opiekunem projektu oraz pani Sylwia Maksymiuk, która zaproponowała nam pomoc przy przygotowaniu miejsca na warsztaty. Uzyskaliśmy też pomoc od firmy Castorama w Chełmie, która dostarczy nam część materiałów potrzebnych na budowę bud – mówi Martyna Blicharz.