Poznaj Uszacką-Godlewską

Agnieszka Nowosad
2 min czytania

--- REKLAMA ----

Oto Maria Uszacka- Godlewska, z urodzenia chełmianka. Ilustratorka książek dla dzieci, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. To pierwsza taka wystawa o tej niezwykle utalentowanej artystce.

Muzeum Ziemi Chełmskiej postanowiło przypomnieć życie i twórczość Marii Uszackiej-Godlewskiej na wystawie, której otwarcie odbędzie się 20 kwietnia. Dzieła artystki, która nota bene urodziła się w 1932 roku w Chełmie, stanowią ważny rozdział w historii polskiej sztuki dla dzieci. Będzie to pierwsza obszerna prezentacja jej prac w naszym mieście.

- REKLAMA -

Do najbardziej znanych prac Marii Uszackiej-Godlewskiej opublikowanych przez Instytut Wydawniczy „Nasza Księgarnia” należą ilustracje w książkach: „Chory kotek” Stanisława Jachowicza, „Przepraszam smoku” Wiery Badalskiej, „Ten dziwny Eryk” Danuty Wawiłow, „Katar żyrafy” Ryszarda Marka Grońskiego, „Bocianek”, „Różowy balonik”, „Krakowiaczek”, „Dlaczego cielę ogonem miele”, „Ala ma kota” Wandy Chotomskiej, „O gadającym zegarze i maszynie do pisania wierszy” Sławomira Grabowskiego.

Wystawa w Muzeum Ziemi Chełmskiej to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć oryginalne prace autorki, które do tej pory pozostawały w prywatnych zbiorach rodziny Godlewskich i Tymczaków. To szansa, by przypomnieć sobie i docenić talent artystki, której ilustracje towarzyszyły wielu z nas w dzieciństwie.

Na wystawie zaprezentowane będą niezwykłe kartki okolicznościowe i świąteczne, które były popularne w latach 60. i 70. Ich ludowe motywy i zwierzęce postaci to część polskiego dziedzictwa kulturowego, które zasługuje na ponowne odkrycie. Oprócz ilustracji, wystawa będzie zawierać dokumenty i fotografie z archiwum rodzinnego. Szczególnie interesujące dla mieszkańców Chełma będą eksponaty związane z wczesnymi latami życia artystki i jej związkami z rodzinnym miastem.

Zobacz więcej

Komentarze

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *