To prawdziwa rewolucja w budownictwie wielorodzinnym na terenie Chełma. Największa spółdzielnia mieszkaniowa w mieście montuje właśnie pierwsze panele fotowoltaiczne połączone z pompami ciepła.
W 50-mieszkaniowym budynku przy Ceramicznej 3 instalowane są panele fotowoltaiczne, które współpracować będą z pompami ciepła typu powietrze-woda dla potrzeb centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej.
– Jest to całkiem nowy rodzaj przedsięwzięcia dla budownictwa wielorodzinnego w Chełmie. Energia elektryczna wytwarzana z instalacji fotowoltaicznej będzie wykorzystywana na pokrycie zapotrzebowania na energię części wspólnych budynku oraz pomp ciepła – wyjaśnia prezes ChSM Ewa Jaszczuk.
Zaprojektowany układ zakłada, że energia elektryczna zasilająca dwie pompy ciepła pochodzić będzie z instalacji fotowoltaicznej, natomiast w okresach braku nasłonecznienia pompy zasilane będą z sieci energetycznej. Dodatkowo, dla szczytowego zapotrzebowania na moc cieplną, przewidziany jest kocioł elektryczny. Koszt przedsięwzięcia to ponad milion złotych. Niemal połowę tej kwoty sfinansuje Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach przyznanego na ten cel grantu OZE.
Na tym nie koniec. ChSM ma w planach wprowadzenie podobnego rozwiązania dla kolejnych 13 budynków: przy ul. Słowackiego, I Pułku Szwoleżerów i Starościńskiej.
Co ciekawe instalacje solarne już od kilku lat ma na swoich 18 bloków osiedla Słoneczne i XXX-lecia. Służą one do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, zmniejszając zapotrzebowanie na energię cieplną produkowaną w MPEC.
„Co ciekawe instalacje solarne już od kilku lat ma na swoich 18 bloków osiedla Słoneczne” tylko ze rachunki szybują w kosmos. Ich montaż nie obniża czynszów ani o grosz.