Po godz. 21 skończyła się sesja rady miasta, na której prezydent Jakub Banaszek uzyskał wotum zaufania. Jego pracę na rzecz miasta pozytywnie oceniła większość radnych.
Jednomyślności w tej kwestii nie było. Za uchwałą absolutoryjną zagłosowali członkowie klubów radnych Chełmianie oraz Prawa i Sprawiedliwości. Aż 10 radnych wstrzymało się od głosu – to przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050.
Sytuacja MPGK…
Dyskusję na temat raportu o stanie miasta rozpoczął radny Sebastian Bielecki. Chciał m.in. wiedzieć w jakiej kondycji finansowej jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej oraz czy miejska stacja paliw obsługuje Chełmskie Linie Autobusowe i ma zawarte długoterminowe umowy na paliwo.
Prezydent Banaszek wyjaśnił, że spółka jest od dwóch lat na plusie. Przyznał, że rzeczywiście zysk jest niższy ale to wynika m.in. ze wzrostu wynagrodzeń oraz wzrostu cen energii. Jeśli MPGK miałaby mieć wyższe dochody, trzeba byłoby zmniejszać zatrudnienie albo podwyższać opłaty. Zauważył też że spółka miejska nie funkcjonuje po to aby generować zyski. Jeśli zaś chodzi o stację paliw, jej funkcjonowanie nie ma wpływu na bilans zysków i strat MPGK, ponieważ rozlicza się oddzielnie. Autobusy CLA nie tankują się w miejskiej stacji, ponieważ gdy powstałą, postępowanie przetargowe na paliwo było już rozstrzygnięte.
Obwodnica Południowa i Młyn Michalenki
Radny Mirosław Czech chciał się dowiedzieć, kiedy w strategii znajdą się zapisy dotyczące południowej obwodnicy Chełma oraz na jakim etapie jest proces realizacji przedsięwzięcia w Młynie Michalenki.
– Od ostatniej sesji nie udało się przygotować studium technicznych uwarunkowań ekonomicznych i środowiskowych, bo jest to bardzo czasochłonne i myślę, że do tego pytania należy wrócić, gdy otrzymamy dokument, który jest przygotowany. Pod koniec przyszłego roku będzie decyzja środowiskowa i wtedy możemy rozmawiać – wyjaśnił prezydent. – Jeśli chodzi o Młyn Michalenki jesteśmy na etapie negocjacji z potencjalnym wykonawcą.
Banaszek dodał także, że w ministerstwie infrastruktury odbyło się też spotkanie w sprawie obwodnicy wraz z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej. Rozmowy dotyczyły wariantów drogi oraz możliwości pozyskanych środków. MON nie będzie w stanie dofinansować przedsięwzięcia, dlatego miasto rozważa budowę drogi jednojezdniowej. Szacowany koszt inwestycji to 170 mln zł. Ministerstwo infrastruktury podtrzymuje dotację w wysokości 100 mln.
„Chełmianie” za Prezydentem
Radny Wojciech Wójcik w imieniu Klubu Radnych „Chełmianie” podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania raportu. – Dokument jest staranny, fachowy i merytoryczny – podsumował szef klubu
Sikora kontra Banaszek
Radny Marek Sikora zaczął od gratulacji dla prezydenta z racji wyboru go na wiceprzewodniczącego Związku Miast Polskich, bo wielokrotnie powoływał się na dane publikowane przez ZMP i zawsze twierdził, że warto brać pod uwagę dane, które tam powstają.
Jeśli chodzi o raport, radnego Sikorę martwi, że w stosunku do 2018 roku w Chełmie ubyło mieszkańców o 5 tys. Nie zauważył też aby zostali w tych danych ujęci cudzoziemcy. I rzeczywiście, jak się później okazało, tych danych nie uwzględniono. Największy odpływ to osoby powyżej 18. roku życia. Jedyny wzrost można zauważyć w grupie powyżej 60. roku życia i powyżej 90. roku życia. Radny skrytykował informację na temat planowanych porozumień z miastami z Węgier oraz Bośni i Hercegowiny. Nie tak powinien jego zdaniem wyglądać proces zaprzyjaźniania się z samorządami oraz informowanie o nim. Powinien być otwarty i publiczny.
Jeśli chodzi o inwestycje, Sikora zauwaył, że bardzo uważnie trzeba ten dział raportu przeanalizować, aby dojść, które rzeczywiście były wykonane w 2023 roku lub dobiegły końca, bo są tam też takie ujęte, które skończą się dopiero w tym roku. Jako przykład podał ukończenie parku miejskiego, którego rewitalizacja trwała od 2019 roku. Ponadto radny Sikora zauważył, że w raporcie nie ma słowa o Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania, a przecież nowa placówka powstała.
Po krótkich potyczkach słownych z radnym Sikorą prezydent Banaszek stwierdził, że emocje radnego wynikają z faktu, że w swojej wypowiedzi kilka razy skłamał, np mówiąc, ile trwała przebudowa parku. W 2021 roku miasto dostało bowiem dopiero dofinansowanie na to zadanie. Skąd radny wziął taką datę? Otóż z dokumentu przygotowywanego przez urząd miasta.
Jeśli chodzi o kwestię współpracy z miastami partnerskimi to, jak przekonuje prezydent, miasto organizowało nawet spotkania z delegacjami, niektóre były jednak bojkotowane przez radnych. A to powinno być wykorzystane do budowania współpracy ponad podziałami politycznymi. Prezydent przytoczył też historie inwestycji opisanych w raporcie i na tym temat zakończył.
Głos w dyskusji zabrała też radna Małgorzata Sokół. Wyraziła swoje obawy co do wymiany oświetlenia na pl. Łuczkowskiego oraz rozbudowy kamienicy Węglińskich.
– Dopiero wstęgę tam przecinaliśmy. Mam nadzieję, że nic nie będziemy tam teraz budowali – stwierdziła wprost. Banaszek wyjaśnił, że wymiana oświetlenia nie będzie wymagała przebudowy placu i nie utrudni też funkcjonowania przedsiębiorców.
Radna stwierdziła też, że nie wszystkie ujęte w raporcie inwestycje powinny się w nim znaleźć. Prezydent odpowiedział, że to kwestia uznaniowa. Metodologia wskazywała taki wykaz i żadnych wirtualnych zadań raport nie zawiera.