Rozbili cztery grupy przestępcze

Łukasz Bajkiewicz
4 min czytania

--- REKLAMA ----

Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 38 osobom, oskarżonym o kierowanie i udział w czterech zorganizowanych grupach przestępczych, trudniących się przemytem papierosów.

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej działając pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu oraz współpracując z  funkcjonariuszami  Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej, rozbili zorganizowane grupy przestępcze, organizujące na wielką skalę przemyt papierosów z Białorusi do Polski. Szacuje się, iż podejrzani mogli wprowadzić na krajowy rynek nielegalne papierosy o wartości prawie 12 mln zł.

- REKLAMA -

Podejrzani wykorzystywali do tego celu składy pociągów towarowych przekraczających granicę z Białorusi do Polski, przez kolejowe przejście graniczne w Terespolu.   Podstawą do wszczęcia postępowania przygotowawczego w tej sprawie były materiały procesowe, pozyskane przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału SG z Placówki w Terespolu, którym w całości powierzono prowadzenie dalszego już śledztwa.

Sposób działania przemytników polegał na tym, iż współpracując z obywatelami Białorusi, organizowali jeszcze na terytorium tego kraju, załadunek papierosów do składów pociągów towarowych. Papierosy ukrywane były przeważnie w wagonach typu kontener oraz węglarka z ładunkiem drewna lub zrębki drzewnej. Po ukryciu papierosów, obywatele Białorusi przekazywali przemytnikom w Polsce numery wagonów, w których znajdowały się nielegalne papierosy. Członkowie grup przestępczych, zlecali następnie pracownikom lokalnych portów przeładunkowych wyjęcie przemyconych papierosów już na terytorium Polski. Pracownicy ci ustalali termin wjazdu składu kolejowego, jak również umawiali podstawienie pociągu, w miejsce dogodne do wyjęcia nielegalnych papierosów. Po wyjęciu z wagonów papierosy odwożone były z rejonu torowiska samochodami osobowymi oraz busami w obstawie innych aut osobowych. Docelowo nielegalne wyroby tytoniowe, odsprzedawane były ustalonym wcześniej odbiorcom w głębi kraju. Organizatorzy przemytu dokonywali rozliczeń finansowych ze współpracującymi z nimi obywatelami Białorusi, poprzez kierowców samochodów ciężarowych oraz maszynistów wyjeżdżających służbowo na terytorium Białorusi. Zarobione na przemycie pieniądze, były później inwestowane w luksusowe samochody oraz nieruchomości. 

W okresie działalności grup przestępczych (tj.  od 3 lipca 2019 do 14 października 2021 roku), ich członkowie dokonali przemytu 1 674 500 paczek papierosów o wartości 11 721 500 zł, od których kwota uszczupleń podatkowych wyniosła 39 243 776 zł.

W trakcie przeszukań mieszkań i pomieszczeń gospodarczych, będących w dyspozycji podejrzanych, funkcjonariusze ujawnili również 154 litry alkoholu bez oznaczeń polskimi znakami akcyzy, pistolet gazowy, substancje narkotyczne w ilości 7191,7 g o wartości 397 695 zł oraz dwa pojazdy, w których miała miejsce ingerencja w pole numeryczne VIN.

Dział do Spraw Przestępczości Skarbowej i Transgranicznej Prokuratury Okręgowej w Zamościu, skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia wobec 38 osób. Większość podejrzanych, w toku przeprowadzonych przesłuchań przyznała się do popełnia zarzucanych im czynów i złożyła wyjaśnienia, w których opisała swój udział w przestępczym procederze. 24 podejrzanych złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze uzgodnionej z prokuratorem nadzorującym śledztwo. W toku śledztwa wobec 10 osób stosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. W wyniku podjętych czynności procesowych zastosowano zabezpieczenie majątkowe na mieniu o wartości 10 713 148 zł.

Zobacz więcej

Komentarze

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze

O tym się mówi