„Chełmska nekropolia”

Łukasz Bajkiewicz
2 min czytania

--- REKLAMA ----

Od 24 października br. w małej galerii Chełmskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 40) dostępna jest wystawa fotografii Wiesława Lisieckiego „Chełmska nekropolia”. Składają się na nią zdjęcia ukazujące najstarszą chełmską nekropolię, cmentarz przy ulicy Lwowskiej i naznaczone upływem czasu rzeźby, nagrobki, epitafia, kapliczki.

Tym razem autor skupił się na wizerunkach zmarłych chełmian uwiecznionych na ceramicznych nagrobkowych fotografiach.

- REKLAMA -

Autor fotografii prezentuje m.in. klasycystyczną murowaną kaplicę grobową z początku XIX w,. nagrobek Franciszka Magierskiego (1864-1884) i Rozalii Magierskiej (1836-1885) z drugiej połowy XIX w., krzyż nagrobny Henryki z Górskich Niemirowskiej (1814-1841) dziedziczki dóbr Nowosiółki, herbu Trzaska, fragment nagrobka Tadeusza Stanisława Zawistowskiego (1794-1855) pułkownika wojsk Cesarsko-Rosyjskich z Pułku Ułanów Jego Królewskiej Wysokości Księcia Fryderyka Pruskiego czy kaplicę rodziny Zajdlerów – neogotycką kaplicę grobową, wybudowaną w 1909 r. z przeznaczeniem na rodzinny grobowiec i mauzoleum znanego i cenionego mieszkańca Chełma Władysława Zajdlera.

Na chełmskiej nekropolii pochowani zostali ludzie zasłużeni dla historii miasta, kultury, oświaty i wielu innych dziedzin życia. Ekspozycja ma charakter zarówno dokumentacyjny jak i artystyczny.
Wiesław Lisiecki – urodzony w Chełmie w 1959 roku. Absolwent Szkoły Reklamy w Mińsku Mazowieckim (1980), grafik, plakacista, projektant form przestrzennych i fotografik. Pasjonat technik fotograficznych i grafiki użytkowej. Uczestnik i laureat wystaw grafiki wydawniczej i fotografii, Muzeum Ziemi Chełmskiej (1977), Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie (1998), Książnica Karkonoska (1998) i Chełmska Biblioteka Publiczna (2005, 2019).

Zobacz więcej

Komentarze