Piaseczno – wizytówka Lubelszczyzny

Anna Dominiak
2 min czytania

Gdzie znajdują się najpiękniejsze jeziora w Polsce? National Geographic przygotował ranking najpiękniejszych jezior w Polsce. Wśród nich znalazło się lubelskie Jezioro Piaseczno.

Mimo że powierzchnia jezior w Polsce w porównaniu do całego kraju wynosi niecały jeden procent (na tle Europy wypadamy całkiem nieźle), to naprawdę mamy w czym wybierać. Spokój, cisza, malownicze pocztówki polskiej wsi z jeziorem w tle, to widoki które zostają w pamięci do końca życia.

Myśląc: jezioro, biwak, żeglowanie, od razu przychodzą na myśl Mazury, często nazywane „polską Finlandią” i „Krainą Tysiąca Jezior”. Jest to też miejsce akcji wielu znanych powieści autorstwa m.in. Hansa Hellmuta Kirsta czy niemieckiego prozaika Artura Beckera. Ale jeziora w Polsce to nie tylko Mazury. 

W takim razie gdzie w Polsce znajdują się najpiękniejsze jeziora? Poznajcie subiektywny ranking magazynu National Geographic:

  1. Jezioro Nidzkie
  2. Jezioro Niegociń 
  3. Jezioro Drawsko
  4. Jezioro Piaseczno
  5. Jezioro Łebsko
  6. Jezioro Wigry
  7. Jezioro Śniardwy
  8. Jezioro Okonińskie
  9. Jezioro Pile
  10. Jezioro Czorsztyńskie

Zaraz za podium na czwartym miejscu rankingu znalazło się nasze piękne lubelskie Jezioro Piaseczno, które należy do najgłębszych i najczystszych akwenów Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. W wodach, które mają pierwszą klasę czystości, żyje wiele rodzajów roślin i zwierząt. Występują tam nawet rzadkie gatunki fauny oraz flory. Jezioro Piaseczno to również prężnie rozwijający się ośrodek wypoczynkowy, gdzie panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Powierzchnia jeziora wynosi 86 hektarów, a maksymalna głębokość to 39 metrów. Jezioro charakteryzuje się najwyższą na Pojezierzu przejrzystością wody dochodzącą do 5 metrów.  Siedzibę ma tam niejeden klub nurkowy. 

Jezioro Piaseczno stało się perłą na mapie turystycznej Lubelszczyzny. Dzięki czystym wodom, pięknej przyrodzie oraz dobrze rozwiniętej bazie turystycznej i ciekawej ofercie rozrywek sportowych jak i rekreacyjnych z roku na rok przybywa tu turystów.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze

O tym się mówi