Zimą morsują, wiosną sprzątają

Agnieszka Nowosad
1 min czytania

Chełmski Klub Morsów wziął udział w ogólnopolskiej akcji Operacja Czysta Rzeka. Miłośnicy lodowatych kąpieli wysprzątali Glinianki.

To niebywałe, jakie rzeczy ludzie potrafią wyrzucić na łono przyrody. Choć teren Glinianek nie jest zbyt duży, uczestnicy akcji mieli sporo pracy. Miejsce wybrano nieprzypadkowe. To tu zimą morsy pluskają się w przeręblach. Zebrano kilkadziesiąt worków odpadów, głównie szkło i plastiki ale znaleziono również krzesła turystyczne oraz… lodówkę.

Operacja Czysta Rzeka to największa skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek i terenów zielonych w Polsce. Pierwsza edycja odbyła się w 2019 roku, kiedy to ponad 2000 wolontariuszy z różnych zakątków Polski zebrało prawie 55 ton śmieci. Z roku na rok zaangażowanych w porządki na łonie natury było coraz więcej. Od roku 2021 akcje sprzątania odbywają się także na rzekach z poziomu kajaka. W jubileuszowym piątym roku działania (2023) inicjatywa zgromadziła ponad 26,6 tys. uczestników, którzy zebrali 385 ton odpadów.

1 Komentarz
  • Wysprzątaliście Glinianki Horodyskie? 27 kwietnia koło wędkarskie „Kolejarz” ma to zrobić jak co roku. Ale fajnie, mniej roboty będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze

O tym się mówi