Emilia Orłowska
2 min czytania

To nie jest łatwa historia. Bo nie łatwo jest być Andrzejem, który chce być kobietą.

Głównego bohatera obserwujemy od dzieciństwa. Poznajemy co czuje, z czym się zmaga i jak radzi sobie ze sobą, co go fascynuje i czego zazdrości koleżankom. Film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta to opowieść o Polsce lat dwutysięcznych, która nie dorosła wciąż do tematu transpłciowości. Ale można o nią walczyć. Trzeba i warto.

Ten film odpowiada na wiele pytań i wiele też pytań zadaje poprzez swoją fabułę i towarzyszące bohaterom uczucia… Na każdym etapie produkcji „Kobieta z…” konsultowana była ze społecznością LGBTQ+. Reżyserzy korzystali ze wsparcia Anu Czerwińskiej i Angeli Getler. W filmie zobaczymy też m.in. Annę Grodzkę, Sylvię Baudelaire czy Konrada Braciaka.

***

Wychowany w małym miasteczku, nieśmiały i unikający kłopotów Andrzej (Mateusz Więcławek) zostaje powołany do służby wojskowej. Stojąc w samej bieliźnie, odmawia zdjęcia skarpetek. Powód? Pomalowane na niebiesko paznokcie. Mijają lata. W ulewnym deszczu podczas demonstracji spotyka pielęgniarkę Izę (Joanna Kulig), a dowodem ich silnej więzi staje się dziecko. Andrzej zaczyna jednak coraz bardziej doświadczać dysforii płciowej, więc gdy ma już dostęp do Internetu śledzi strony, szukając informacji o transpłciowości. Ale Polska w 2004r. nie jest miejscem, w którym mógłby być sobą. Prawo nie jest po stronie Andrzeja. Wydaje się, że nikt nie jest… do czasu! Gdy Iza odkrywa jego pamiętnik…

CKF Zorza 4 maja godz. 14, 5 maja godz. 19.30, 6 i 8 maja godz. 17.15, 7 i 9 maja godz. 19.45.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze

O tym się mówi