Chełmski fotograf, poeta i wieloletni nauczyciel Dariusz Kostecki doceniony w XXVI Konkursie Poetyckim im. Anny Kamieńskiej na Najlepszy Tomik Poezji Województwa Lubelskiego. To chełmianin otrzymał główną nagrodę w konkursie.
To już kolejne wyróżnienie przyznane za tomik poetycki „Z ciszy”. W krasnostawskim konkursie przyznano dwie równorzędne nagrody główne. Drugą otrzymała Beata Głowacka za tom „Po kanałach”.
– Cieszę się tym bardziej, że lubię Krasnystaw, miasto opisywane przez Kamieńską i Łobodowskiego. Pamiętam, jak kilka lat temu wstąpiłem do restauracji Staromiejskiej. Wypiłem kawę i wychodząc, w drzwiach odwróciłem się w stronę raczących się żołądkową gorzką, mówiąc – do widzenia. Wtedy trzej panowie siedzący przy stoliku, jakby umówieni, wstali i jednym głosem życzyli mi miłego dnia. To był pierwszy wiosenny, ciepły dzień. Usiadłem na ławeczce obok rzeźby poety Bojarczuka. Zamknąłem oczy. Tak jak w wierszu Miłosza, pszczoły krążyły nad kwiatem caprifolium. Nie było na świecie rzeczy, której bym pragnął. Wtedy podeszła staruszka. – Przepraszam, czy pan się dobrze czuje?! – Tak, dobrze się czuję – odpowiedziałem. – Bo myślałam, że pan zasłabł. – Ależ nie, to pierwsze wiosenne słonce tak mnie rozleniwiło. – Oj, to dobrze. To się cieszę – powiedziała z ulgą. To może ja chociaż zostawię panu czasopismo. Poczyta pan sobie. – Dziękuję pani – odrzekłem sięgając po Gościa Niedzielnego. – Życzę panu miłego dnia – rzuciła na pożegnanie. Zapamiętałem to zdarzenie, bo nigdy, nigdy w żadnym innym mieście nikt nie życzył mi dobrego dnia dwa razy – wspomina chełmski poeta.
-Jury nagrodziło książki w pełni dojrzałe, na wskroś współczesne, których autorzy/autorki operują mocnym językiem, nie stroniącym od oceny naszej rzeczywistości i tematów, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Książki te są dojrzałe warsztatowo, soczyste literacko i jednocześnie bardzo subtelne, stroniące od płytkiej publicystyki. I każda z nich jest zupełnie z innej bajki – czytamy w uzasadnieniu werdyktu. – „Z ciszy” Dariusza Kosteckiego to w zasadzie zbiór obrazów, melancholijne i czułe objęcie przemijającego, czy raczej umykającego nam, świata, krajobrazów, odchodzących ludzi, innych epok. To podróż, gdzie my-czytelnicy jesteśmy pasażerami pociągu, a autor konduktorem sprawdzającym, czy aby zajęliśmy miejsca przy właściwym oknie. A każdy wiersz to kolejne okno, nowy widok.
Wśród nominowanych w konkursie Kamieńskiej znaleźli się: Anna Łyczewska „Zarażona wojną”, Leszek Wójtowicz „Zgodnie z rozkładem” oraz Jadwiga Graboś „Kontakt”.