Pożyczki unijne coraz bardziej popularne

Kwin
3 min czytania

--- REKLAMA ----

Przedsiębiorcy w naszym regionu coraz chętniej korzystają z pożyczek oferowanych przez Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju (LRFR). Łączna wartość złożonych wniosków o pożyczkę jest o blisko 90 proc. większa niż przed rokiem.

– Powołanie Funduszu w 2021 roku przez zarząd województwa lubelskiego było bardzo dobrą decyzją. Dzięki niemu stwarzamy warunki dla pobudzania aktywności gospodarczej na terenie Lubelszczyzny, poprzez łatwiejszy dostęp do finansowania. O słuszności tej decyzji mogą świadczyć uzyskane efekty, rozpoczynając od wartości środków finansowych zaangażowanych już u przedsiębiorców w postaci pożyczek, a kończąc na efektywności zarządzania powierzonymi kapitałami – przekonuje marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

- REKLAMA -

W ubiegłym roku maksymalna kwota jednostkowej pożyczki oferowanej przez LRFR wynosiła 3 mln zł. Obecnie jest to nawet 7 mln zł. Zwiększenie dofinansowania było możliwe dzięki otrzymanej w czerwcu 2023 roku dodatkowej puli środków.

Oferta LRFR skierowana jest do osób dopiero planujących rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, a także do mikro firm oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Warunkiem jest, aby siedziba, oddział, filia lub zakład produkcyjny zarejestrowany był na terenie województwa lubelskiego. Z pożyczek mogą również skorzystać start-upy – inwestorzy na etapie organizacyjnym lub we wczesnej fazie rozwoju, działający w obszarach, które chcą wykorzystywać potencjał regionu w oparciu o Regionalne Programy Operacyjne czy o Strategię Rozwoju Województwa Lubelskiego w perspektywie do 2030 roku.

– Zainteresowanie naszymi rozwiązaniami finansowymi jest coraz większe. Świadczyć może o tym uruchomiony w tym roku ciągły nabór wniosków o finansowanie w ramach pomocy de minimis. W tym roku naszą ofertę poszerzyliśmy także o nowy produkt – pożyczkę inwestycyjno-obrotową, która daje przedsiębiorcom jeszcze więcej możliwości – mówi Rafał Langiewicz, prezes zarządu Lubelskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju Sp. z o.o.

Na duże zainteresowanie pożyczkami ma również wpływ indywidualne podejście do wnioskodawców i tworzenie oferty dopasowanej pod przedsiębiorcę, posiadającej wiele cech innowacyjności m.in. w zakresie oprocentowania, wartości finansowanych przedsięwzięć inwestycyjnych czy udziałów własnych wnoszonych przez przedsiębiorców.

Od początku swojej działalności operacyjnej LRFR przyjął wnioski o finansowanie na kwotę przeszło 443 mln, co przełożyło się na zaangażowanie blisko 123 mln złotych w ramach 263 podpisanych umów.

Zobacz więcej

Komentarze

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze

O tym się mówi