W Lublinie powstaną ogrody społeczne!

Agnieszka Nowosad
2 min czytania

Wystarczą trzy osoby, odpowiednie miejsce i zgłoszenie. Miasto Lublin uruchamia program zakładania ogrodów społecznych, czyli ogólnodostępnych przestrzeni tworzonych przez mieszkańców, przeznaczonych do niekomercyjnego ogrodnictwa oraz wypoczynku i rekreacji.

– Program miejskich ogrodów społecznych to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą czerpać przyjemność z miejskiego ogrodnictwa, ale nie posiadają miejsca na tego typu aktywności. Do tworzenia wspólnych przestrzeni zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane, jak i placówki edukacyjne, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe. Jestem przekonany, że nasze mieszkanki oraz mieszkańcy chętnie skorzystają z tej formy integracji sąsiedzkiej i zielone ogrody pojawią się w Lublinie, tak jak zagościły już w innych miastach – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Głównym celem ogrodów społecznych jest integracja sąsiedzka poprzez uprawę roślin i dbanie o wspólną przestrzeń. Program adresowany jest zarówno do indywidualnych mieszkanek i mieszkańców (grupy minimum 3 osób z liderem lub liderką), jak też placówek edukacyjnych, instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Ogród społeczny powinien być dostępny dla wszystkich, ale może być ogrodzony i otwierany w określonych godzinach.

Aby założyć ogród społeczny należy: znaleźć miejsce na ogród, zebrać minimum 3 osoby chętne do jego prowadzenia i zgłosić się do Biura Partycypacji Społecznej (tel. 81 466 25 63 lub e-mail: ogrody@lublin.eu).

Biuro sprawdzi, czy teren jest możliwy do wykorzystania, a jeśli tak, to podpisze porozumienie z liderem bądź liderką. Założycielki i założyciele ogrodu będą jeszcze musieli wymyślić dla niego nazwę, która znajdzie się wraz z regulaminem na tabliczce informacyjnej. W przypadku braku pomysłu na lokalizację ogrodu społecznego, Biuro Partycypacji Społecznej pomoże w znalezieniu odpowiedniej działki miejskiej, a także w opracowaniu projektu, doborze roślin i rozwiązaniach technicznych. Lider lub Liderka Grupy Inicjatywnej podpisuje z Urzędem Miasta Lublin porozumienie o współpracy i nieodpłatnym użyczeniu terenu na określonych zasadach. Dopuszczono możliwość zlokalizowania ogrodu na działce prywatnej pod warunkiem jednak, że właściciel (osoba prywatna, spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa) wyrazi na to zgodę.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze

O tym się mówi