Pomysł z defibrylatorami był strzałem w dziesiątkę

Agnieszka Nowosad
2 min czytania

--- REKLAMA ----

W ramach budżetu obywatelskiego w Krasnymstawie powstanie sieć ogólnodostępnych automatycznych defibrylatorów zewnętrznych. Projekt zgłosił dzielnicowy asp. Kamil Miszczak, a mieszkańcy uznali, że to dobry pomysł.

Projekt nosi tytuł „Bezpieczne miasto Krasnystaw z AED – Każdy może ratować bezcenny dar – Ludzkie życie” i zakłada budowę sieci ogólnodostępnych defibrylatorów zewnętrznych (AED) w miejskiej przestrzeni publicznej oraz zwiększenie wiedzy mieszkańców miasta z zakresu udzielania pierwszej pomocy i obsługi AED.

- REKLAMA -

-Realizacja projektu ma na celu wzrost skuteczności działań ratowniczych przez bezpośrednich świadków zdarzeń oraz zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców miasta Krasnystaw w przypadkach potencjalnego zagrożenia ich życia – czytamy w uzasadnieniu wniosku.

W ramach przedsięwzięcia miasto kupi trzy automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED) służące do ratowania życia wraz z szafkami z modułami grzewczo-chłodzącymi oraz alarmem. Zostaną one zamontowane na obiektach użyteczności publicznej w ogólnodostępnych dla wszystkich mieszkańców miejscach. Dodatkowo zostanie zakupiony defibrylator treningowy, który będzie mógł służyć edukacji mieszkańców miasta. Ponadto do celów szkoleniowych w Krasnymstawie zostanie zakupiony zestaw fantomów treningowych.

-W każdej chwili, każdy z nas może paść ofiarą nagłego zatrzymania krążenia, gdyż dotyczy ono tak samo dzieci, młodzieży, osób dorosłych, naszych seniorów jak i nawet sportowców. Trzeba mieć świadomość, że mózg pozbawiony tlenu umiera po kilku minutach. Dlatego w zdecydowanej większości przypadków nagłego zatrzymania krążenia tylko podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) przez świadków zdarzenia/wypadku oraz jak najszybsze użycie AED, zanim przybędą służby ratownicze, daje poszkodowanemu zdecydowanie większą szansę przeżycia oraz ogranicza negatywne skutki NZK.(Według wszelkich dostępnych badań użycie AED zwiększa szanse na przeżycie osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia z 2% do nawet 75%.)” – tak pomysłodawca opisuje swój projekt.

Asp. Kamil Miszczak jest bardzo aktywnym obywatelem i funkcjonariuszem, również w służbie wykazuje się ponad przeciętnym zaangażowaniem. Posiada tytuł ratownika, jest instruktorem z zakresu kilku dziedzin, między innymi taktyk i technik interwencji. Posiadaną wiedzę i umiejętności wykorzystuje również w spotkaniach z mieszkańcami.

Zobacz więcej