Łatwo jest pędzić przez życie, nie zatrzymując się, aby tak wiele zauważyć.Zwracanie większej uwagi na chwilę obecną – na własne myśli i uczucia oraz na otaczający Cię świat – może poprawić Twoje samopoczucie psychiczne.
Niektórzy nazywają tę świadomość „uważnością”.
Uważność czyli mindfulness może pomóc nam bardziej cieszyć się życiem i lepiej zrozumieć siebie. Możesz podjąć kroki, aby rozwinąć ją we własnym życiu.
Czym jest uważność?
Uważność polega na zwracaniu uwagi na to, co dzieje się wewnątrz i na zewnątrz nas, chwila po chwili.
Łatwo przestać zauważać otaczający nas świat. Łatwo też stracić kontakt ze sposobem, w jaki nasze ciała czują i w końcu żyć „w naszych głowach” – uwikłani w nasze myśli, nie przestając zauważać, jak te myśli kierują naszymi emocjami i zachowaniem.
Ważną częścią uważności jest ponowne łączenie się z naszymi ciałami i doznaniami, których doświadczają. Oznacza to zwracanie uwagi na widoki, dźwięki, zapachy i smaki chwili obecnej. To może być coś tak prostego, jak dotyk balustrady, gdy idziemy na górę.
Inną ważną częścią uważności jest świadomość naszych myśli i uczuć, które pojawiają się z chwili na chwilę.
Jak uważność pomaga w dobrym samopoczuciu psychicznym?
Stawanie się bardziej świadomym chwili obecnej może pomóc nam bardziej cieszyć się otaczającym nas światem i lepiej zrozumieć siebie.
Kiedy stajemy się bardziej świadomi chwili obecnej, zaczynamy na nowo doświadczać rzeczy, które uważaliśmy za oczywiste.
Uważność pozwala nam również stać się bardziej świadomym własnych myśli i uczuć, których doświadczamy, oraz zobaczyć, jak możemy się w pogoni myśli, który nie jest pomocny.
Mindfulness pozwala nam odsunąć się od naszych myśli i zacząć dostrzegać ich wzorce. Stopniowo możemy nauczyć się zauważać, kiedy nasze myśli przejmują kontrolę i zdawać sobie sprawę, że myśli są po prostu „zdarzeniami mentalnymi”, które nie muszą nas kontrolować.
Uważność może pomóc nam bardziej produktywnie radzić sobie z problemami. Możemy zapytać: „Czy próba rozwiązania tego problemu przez rozmyślanie jest pomocna, czy po prostu jestem pogrążony w myślach?”
Świadomość tego rodzaju może również pomóc nam wcześniej zauważyć oznaki stresu lub niepokoju i lepiej sobie z nimi radzić.
Szczególnie pomocne może być uważne podejście, jeśli zdasz sobie sprawę, że przez kilka minut tkwiłeś w pułapce przeżywania problemów z przeszłości lub przeżywania przyszłych zmartwień.
Różne praktyki uważności.
Oprócz praktykowania uważności w codziennym życiu, pomocne może być zarezerwowanie czasu na bardziej formalną praktykę uważności.
Medytacja uważności polega na siedzeniu w ciszy i zwracaniu uwagi na myśli, dźwięki, odczucia oddechu lub części ciała, przywracając uwagę, gdy umysł zaczyna błądzić.
Joga i tai-chi mogą również pomóc w rozwijaniu świadomości oddechu.
Czy uważność jest dla wszystkich?
Badania pokazują, że uważność może pomóc w stresie, lęku i depresji. Potrzebne są dalsze badania, aby wykazać, czy pomaga w innych schorzeniach psychicznych.
Trening uważności z dnia na dzień zyskuje na popularności. W krajach Europy Zachodniej już dzieci w szkole podstawowej mają zajęcia, na których mówi się o mindfulness.
Może, właśnie teraz jest czas dla Ciebie? By uważność zagościła w Twoim życiu na stałe…