W Leśniowicach odkrywają moc słowiańskich ziół

Agnieszka Nowosad
3 min czytania

Najpierw „podglądali”, jakie zioła uprawiają w Boniewie, później tworzyli ziołowe kosmetyki i piękne rękodzieło, którego nauczyli się na warsztatach. Na zajęciach kulinarnych poznali moc słowiańskich ziół i nie zawahali się jej użyć w kuchni. Z kolei 25 października mieszkańcy gminy Leśniowice wezmą udział w seminarium, podczas którego zgłębią wiedzę na temat zwyczajów i obrzędów słowiańskich.

„Moc słowiańskich ziół – renesans tradycji” to projekt, który realizowany jest w gminie od maja tego roku.  Przedsięwzięcie rozpoczęło się od wyjazdu studyjnego do Centrum Edukacji Zielarskiej w Boniewie, gdzie uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach i spacerze po edukacyjnym ogródku zielarskim. Kolejny etap to cykl warsztatów, w których zioła odegrały główną rolę i były inspiracją do różnych twórczych przedsięwzięć.

– Warsztaty ziołowe podzielone były na trzy spotkania tematyczne: Herbarium, Z naturą mi do twarzy i Pachnidło. Podczas zajęć robiliśmy samodzielnie naturalne kosmetyki, ziołowe lekarstwa i pachnące sole. Natura jest bardzo inspirująca, a moc ziół nieoceniona – przekonuje Wanda Jaroszczuk, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Leśniowicach.

Kolejny cykl warsztatów dotyczył wykorzystania ziół w rzemiośle artystycznym. Powstała ozdobna ceramika z wykorzystaniem ziół, ziołowe kafelki i ekologiczne torby. Dwa dni intensywnych zajęć przyniosły rewelacyjne efekty.

– Zioła, które rosną wokół nas, mają nie tylko właściwości lecznicze, ale też pięknie dekorują różne przedmioty. Nie spodziewałam się, że zwykła koniczyna czy pokrzywa mogą dodać tyle uroku ceramice – mówi jedna z uczestniczek zajęć.

Odbyły się już także warsztaty kulinarne, podczas który powstawały różne potrawy z wykorzystaniem ziół na słono i słodko. Uczestnicy zajęć nauczyli się zrobić ziołowe octy, słodkie wypieki, herbaty, przetwory, kiszonki itp.

Kolejny element projektu to seminarium. Będą to teoretyczne i praktyczne zajęcia dotyczące tradycji i obrzędów słowiańskich, także z wykorzystaniem bogatej wiedzy na temat ziół. Podsumowaniem spotkania ma być biesiada słowiańska, podczas której odbędzie się degustacja ziołowych potraw. Wydarzenie to planowane jest na 25 października na godz. 17 w Domu Przyjęć „Słowianka” w Rakołupach. Ma charakter otwarty.

Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie.

(fak)

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze

O tym się mówi