Czym jest psie przedszkole? Co sobie myślisz jak słyszysz psie przedszkole? Jak sobie wyobrażasz psie przedszkole? Opiszę najczęstsze reakcje z którymi się spotkałam.
Psie przedszkole! Ludzie pogłupieli! Psy do przedszkola? No nieee, w głowach się przewraca!
Psie przedszkole? Przedszkola są dla dzieci! Ludzie nie mają na co wydawać pieniędzy!
Psie przedszkole? Ciekawee.. Będę musiał zostawić psa na kilka godzin i wrócić? Zabiorę psa po pracy?
Psie przedszkole… super pomysł, mam zabawki dla psów, mam kilka swoich psów, nawet basen taki dla psów mam, ogłoszę się i zobaczę ile osób będzie chętnych. Będzie fajna zabawa!
Też kiedyś miałeś takie przemyślenia, nic nie szkodzi. Nie Ty jeden! Czym jest zatem psie przedszkole?
Jest to cykl kilku spotkań opiekunów młodziutkich psów z behawiorystą – spotkań indywidualnych lub grupowych, trwających ok. 1 godz., mających na celu dostarczenie opiekunom wiedzy o tym, dlaczego ich psy zachowują się tak, a nie inaczej oraz mających na celu zmniejszenie ilości problemów z zachowaniem psów.
Najbardziej sprawdzają się zajęcia grupowe, gdyż szczeniaki uczą się zasad prawidłowej komunikacji i właściwych zachowań od siebie.
Forma indywidualna też jest właściwa, gdyż opiekun, sam będzie mógł udzielać wskazówek innym opiekunom, będzie umiał kontrolować zachowanie swojego psa, będzie umiał wyjść z sytuacji niekomfortowej dla swojego psa i siebie.
Czy to jest konieczne? Oczywiście, że TAK.
Każdy odpowiedzialny właściciel powinien wiedzieć, że zachowanie psa ma szeroki wydźwięk społeczny. To nie jest tylko Twoja sprawa, jak Twój pies się zachowuje. Jeśli pojawią się zachowania niepożądane – to nie jest tylko Twój problem. To problem wszystkich dookoła. A cała odpowiedzialność spada na Ciebie. Im starszy pies tym ciężej przepracować problemy, które mogą się pojawić. To że, masz miłego, przytulnego szczeniaka nie oznacza, że nie będzie z nim kłopotów jak dorośnie. To do Ciebie sąsiedzi będą mieli pretensje jeśli Twój pies będzie zachowywał się niewłaściwie lub sprawiał zagrożenie dla otoczenia.
PAMIĘTAJ, NIE JESTEŚ SAM, NIE ŻYJESZ SAM.
WCZESNA SOCJALIZACJA PSA TO TWÓJ OBOWIĄZEK.
WCZESNA SOCJALIZACJA PSA TO UNIKNIĘCIE WIELU PROBLEMÓW W PRZYSZŁOŚCI.
Co w ramach psiego przedszkola?
Zajęcia grupowe bądź spotkania indywidualne powinny być podzielone na kilka części. Niezbędne minimum jakie powinien otrzymać uczestnik to:
- wiedza z zakresu potrzeb psa w tym diety;
- wiedza z zakresu wychowania psa w tym: komunikacja miedzy psami, nauka czystości, hamowanie gryzienia, nauka zostawania samemu w domu;
- wiedza z zakresu prawidłowej socjalizacji – najlepiej zgodnie z zasadami złotej 12 Margaret Hughs;
- podstawy szkolenia – umiejętność nauki podstawowych komend i sztuczek.
Jeśli jesteś świadomym opiekunem szczeniaka powinieneś zaprosić do siebie behawiorystę. Jeśli nie masz takiej możliwości możesz zakupić autorski poradnik PsiLajf „Psie Przedszkole Mama Mia” dotyczący wychowania szczeniąt.
W kolejnym artykule zdradzę na czym polega socjalizacja zgodnie z zasadami złotej 12 Margaret Hughs.
PsiLajf.
Katarzyna Barczyk.
Behawiorysta zwierząt COAPE