Przyszłość inspirowana przeszłością

Agnieszka Nowosad
3 min czytania

Odkrycia archeologiczne na skalę europejską w Horodysku zainspirowały władze gminy Leśniowice do budowy osady słowiańskiej. W ostatnim czasie, dzięki wsparciu Fundacji Lotto, powstały tam pierwsze zabudowania w ramach tego projektu. W rolę „słowiańskich budowniczych” wcielili się mieszkańcy gminy.

Prowadzone w Horodysku badania archeologiczne pozwoliły na odkrycie ciekawej historii tego miejsca, odnoszącej się m.in. do czasów Słowian. Podczas wykopalisk pozyskano ponad 20 tys. sztuk zabytków. Najstarsze związane były z okresem neolitu i kulturą ceramiki wstęgowej rytej (V tys. p.n.e.). Z wczesną epoką brązu naukowcy łączą znalezione groby kultury strzyżowskiej wraz z wyposażeniem. Zasiedlenie tego obszaru to już okres wpływów rzymskich (II-III w.), na co wskazują pozostałości osad oraz monety, ozdoby i ceramika naczyniowa. Najmłodsze odkryte osadnictwo natomiast to czasy Słowian (VI wiek). Archeologom udało się odnaleźć ślady ich zabudowań oraz ceramikę.

- REKLAMA -


Wyniki badań stały się inspiracją do różnych działań, które realizujemy w gminie. Oprócz wydarzeń kulturalnych, organizowanych od kilku lat, chcemy odtworzyć także osadę słowiańską. Pierwsze zabudowania już mamy, dzięki współpracy z Fundacją Lotto.

tłumaczy Wanda Jaroszczuk, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Leśniowicach


W budowę osady zaangażowali się mieszkańcy gminy. Zanim rozpoczęli pracę wzięli udział w konsultacjach z archeologiem z UMCS dr Tomaszem Dzieńkowskim, który przewodniczył wykopaliskom w Horodysku. Wyjaśnił jakiego rodzaju zabudowania odkryto podczas badań, jak je odtworzyć i jakich materiałów do tego użyć.

- Reklama -


W projekt zaangażowane były dwie 10-osobowe grupy wielopokoleniowe, które brały udział w pięciu 8-godzinnych warsztatach ciesielskich. Budowa odbywała się też poza zajęciami. Dzięki wolontariuszom, w tym bardzo zaangażowanym członkom koła Związku Emerytów i Rencistów z Leśniowic, zabudowania słowiańskie powstały zgodnie z założeniami projektowymi. W budowę zaangażowała się także wójt gminy Joanna Jabłońska.


Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się podczas Festiwalu Tradycji Obronności Słowiańskiej, połączonego z biesiadą słowiańską. Na terenie stanowiska archeologicznego stanęły namioty historyczne wraz z wyposażeniem, zbrojownia, w której można było wcielić się w średniowiecznego wojownika, a także punkty do rzutu oszczepem i strzelania z łuku. Uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć walki wojów w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych oraz wziąć udział w pokazie strojów i uzbrojenia, a także szyków bitewnych piechoty średniowiecznej. Nie lada gratką były otwarte warsztaty historyczne m.in. garncarskie, kulinarne, białego śpiewu i rękodzieła. Chętni mogli nie tylko skosztować ale również samodzielnie przygotować słowiańskie smakołyki, wybić monetę, zrobić świecę, ulepić na tradycyjnym kole gliniane naczynie czy wykonać wspólnie pieśni słowiańskie.


Podczas imprezy odbyło się też uroczyste odsłonięcie tablicy informującej o powstającej wiosce słowiańskiej, do której rysunki wykonał znany polski rysownik Tomasz Wilczkiewicz.


Projekt był realizowany dzięki dofinansowaniu, jakie udało się pozyskać z Fundacji Lotto im. H. Łopackiej.



Zobacz więcej