Scrabble Pułapki – Nie wszystko bonus, co kolorowe

Kamil Wilk
5 min czytania

--- REKLAMA ----

Zacznę od prywaty. Kocham ten tytuł i był taki czas, gdy jedynie z tym tytułem byłem utożsamiany i w różnych miejscach rozegrałem dziesiątki krzyżówek i ułożyłem setki słów, za które otrzymałem tysiące punktów. Niestety, ilość wygranych rozgrywek mogę policzyć na palcach jednej ręki.

- REKLAMA -

Scrabble to legendarna gra słowna, która od 75 lat zaprasza uczestników do zabawy, w której każde słowo jest wartościowe, zwłaszcza to położone na bonusach literowych i słownych. Legenda głosi, że wartość punktowa liter została stworzona na podstawie częstotliwości pojawiania się liter artykułu w New York Times. Do tego czasu powstało mnóstwo edycji, wariacji. Nawet telewizja się nią zainteresowała i zrobiła teleturnieje w USA. Dziś o wariacji, w której dużo można zyskać, ale też i stracić. Zagrajmy w Scrabble Pułapki.

Scrabble Pułapki – skrót zasad

Każdy z graczy otrzymuje korytko, 4 detonatory i losuje z czarnego worka 7 liter. Oprócz tego z czerwonego worka losuje dwa kafelki pułapek i wybiera jedną z nich i dołącza do niego detonator. Losowo wybrany gracz rozpoczynający wykłada ze swoich liter słowo, dostaje za to punkty i oddaje kolejkę. Jeśli litera zakrywa pole bonusowe, to litera, bądź słowo jest warte 2x/3x. Zależy od bonusu. Następnie gracz dobiera do 7 kostek i oddaje kolejkę. Czekaj!

O co chodzi z pułapkami? Po zdobyciu punktów rywal może, ale nie musi ujawnić pułapkę zgadzającą się z polem bonusowym, na którym aktywny gracz położył literę. Jest pułapka, gdzie gracze ukazują swoje korytka i atakujący dostaje punkty za swoje korytko, a atakowany traci punkty za swoje. Jest pułapka, gdzie atakujący usuwa z planszy kwadrat 3×3 i dopisuje sobie punkty, a atakowany traci równowartość straconych liter. Mamy pułapkę, która atakującemu dopisuje wartość najlepszej litery słowa, a atakowany traci punkty. Jest też możliwość przechwycenia 2 liter z korytka atakowanego, ale też rozbrojenie jego pułapki. Tu każdy bonus może stać się PUŁAPKĄ.

Wykorzystana pułapka wraca do pudełka, a aktywny gracz na koniec swojej tury musi zmienić swoją pułapkę na inną. Zwraca niewykorzystaną pułapkę do worka i na nowo losuje 2 kafelki, jeden z nich wybiera dla siebie, drugi zwraca i dopasowuje detonator. Kończymy kolejkę i oddajemy ją kolejnemu z graczy.

Pamiętajmy, że dozwolone są wszystkie słowa i ich odmiany, lecz zakazane są nazwy własne, skróty i skrótowce. Gramy tak do momentu, gdy w czarnym worku zabraknie liter i jeden z graczy wyczyści swoje korytko, bądź dalsza gra nie ma sensu. I nowość! Gra się kończy, kiedy gracz aktywny nie będzie miał możliwości wymiany pułapki na inną. Najbogatszy w punkty wygrywa.

Scrabble Pułapki – ocena

Jak widzicie na obrazku, wygląd i szata graficzna się zmieniła. Kostki z literami są czarne, plansza szara, a bonusy od żółtych po czerwone. Jeżeli ktoś myślał, że utworzy słowo dla potrójnej premii słownej na narożniku planszy, ten się przeliczy, bo układ bonusów też się zmienił. Jakość jest wyjątkowo dobra. Nie narzekam.

Scrabble Pułapki to odpowiedź na pytania. Co może się stać, gdy legendarna gra leksykalna spotka się z typowym imprezowym wabikiem, jakim jest negatywna interakcja? My Scrabble kochamy za to, że są egzaminem leksykalnym, który sprawdza naszą wiedzę i strategię. Ułożysz z rozsypanych liter 7-literowe słowo? Jak masz szczęście, to dostajesz ponad 50 punktów. Wersja z pułapkami mówi dodatkowe „nie ma lekko”, bo każdy bonus, na który liczysz i z którego skorzystasz, może się obrócić przeciwko tobie.

Dokładnie! Mattel (Producent scrabbli) zaprasza nas do leksykalnej… rosyjskiej ruletki, która troszkę podnosi walor strategiczny i imprezowy tej gry. Tu nie tylko jest ważna wiedza na słowa, ale też strategia na podkładanie graczom nogi. Pułapki są świetne, ale jest ich zbyt mało, co powoduje, że można pomyśleć nad nowymi pomysłami. Może dać blokadę powodującą utratę kolejki, może „filantropa”, gdzie wartość ułożonego słowa to punkty zdobyte przez atakującego, a atakowany nie dostaje nic. Ilu ludzi, tyle pomysłów.

Czy świętości się rusza? Lepsze Scrabble, czy Scrabble pułapki? Oryginał to oryginał, choć wersja z pułapkami nie jest zła, jest do rozszerzenia, czy dopracowania, ale zabawa jest równie dobra. Mamy układanie słów jakie znamy i lubimy, troszkę inną planszę i reguły brutalniejsze.

Na koniec

Scrabble Pułapki, to eksperyment, który się udał. Do znanej gry planszowej dodano element negatywnej interakcji, gdzie wygrać można… kosztem rywali. Zachowano prostotę zasad i magię gry w układanie krzyżówki. Można pomyśleć i dopracować nowe pułapki, ale to co jest teraz, jest dobre. Może niebawem będzie tekst o kolejnej wersji gry w Scrabble?

Zobacz więcej

Komentarze

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *