Emilia Orłowska
2 min czytania

Polski akcent w puli weekendowych premier w CKF Zorza. “Biała Odwaga”, to najnowszy obraz Marcina Koszałki, znanego już z filmów “Rewers” czy “Czerwony Pająk”.

Reżyser zabiera nas na Podhale, gdzie poznajemy historię dwóch zwaśnionych, góralskich rodów, które muszą radzić sobie z trudnościami losu podczas niemieckiej okupacji. Idea wykorzystywana już w wielu dziełach kultury, tu jednak pokazana jest z dość nowatorskim spojrzeniem na każdą z postaci. Fabuła porusza również wątek Goralenvolk, temat, który w tamtym czasie i wciąż budzi wiele kontrowersji.

Z pewnością jest to film, który warto obejrzeć na dużym ekranie, bo to właśnie obraz, ujęcia przyrody przyciągają szczególną uwagę. Oprócz warstwy wizualnej warto przysłuchać się również muzyce, która podkreśla góralski charakter filmu. Bohaterów oglądamy oczywiście w strojach góralskich, które przecież najlepiej oddają charakter i kulturę Podhala.

Film oglądamy z napisami, ponieważ aktorzy mówią gwarą i robią to tak, jakby naprawdę na co dzień gwara mówili, bez przerysowania.

Koniec lat 30. na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha, gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka. Jednak na skutek rodzinnej decyzji, ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów. Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Maciej Zawrat wspierany przez wiele wybitnych rodów, zdecydowanie odrzuca tę propozycję. Jednak przekonany przez Wolframa Jędrek, mając nadzieję na odzyskanie ukochanej i ocalenie swojej społeczności przed wojenną zagładą, podejmuje współpracę. Jędrek i Maciej uwikłani w historię, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, kochający tę samą kobietę, staną po przeciwnych stronach sporu, który zdecyduje nie tylko o ich osobistych losach, ale o przyszłości całego regionu.

CKF ZORZA

23-24 marca godz. 19.30, 25 i 27 marca godz. 20.15, 26 i 28 marca godz. 18;

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze

O tym się mówi